Yumurtlama Ağrısı Neden Olur?

Yumurtlama ağrısı, tıp dilindeki ismi mittelschmerz olan ağrıdır ve yumurtlama sırasında sancı ya da kramp şeklinde görülmektedir. Pelvik bölgede ve alt karında görülen bu ağrı her kadında görülmemekle birlikte bazı kadınlar adet döngüleri sırasında ağrı ile karşılaşabilir.

Yumurtlama nedeniyle meydana gelen ağrı hafif bir sancı olabileceği gibi yoğun bir rahatsızlığa da neden olabilir ve dakikalarca ya da saatlerce sürebilir. Yumurtlama ağrısı genelde karnın ya da pelvisin tek tarafında görülmektedir. Ağrının hangi tarafta görüleceği, adet döngüsü sırasında yumurtanın hangi yumurtalıktan bırakıldığıyla ilgilidir.

Yumurtlama Ağrısı Nedir?

Yumurtlama ağrısı genelde kısa sürer ve zararsızdır. Bu ağrıyı yumurtlama döneminizde karnınızın tek tarafında birkaç dakika ya da birkaç saat boyunca hissedebilirsiniz.

Yumurtlama sırasında folikül kistleri şişer ve ardından vücutta lüteinleştirici hormonun (LH) salgılanmasıyla birlikte çatlayarak yumurta bırakır.

Yumurta bırakıldıktan sonra fallop tüpleri kasılarak yumurtanın döllenmek üzere sperme ulaşmasına yardımcı olur. Folikülün çatlamasıyla birlikte kan ve diğer sıvılar karın boşluğuna ve pelvise geçebilir ve tahrişe neden olabilir.

Yumurtlamanın neden olduğu ağrı, hafif bir ağrı olabileceği gibi keskin sancılar şeklinde de olabilir. Ağrıya lekelenme ya da akıntı eşlik edebilir. Yumurtlama döneminde ağrı olması normal olsa da adet döngünüzün başka evrelerinde ağrı yaşıyorsanız ya da ağrınız şiddetliyse doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Yumurtlama Ağrısı Belirtileri

Yumurtlama ağrısı, hafif bir sancı ya da rahatsızlık gibi yaşanabilir. Genelde tek tarafta görülen ve birkaç dakika ila birkaç saat süren, adet döneminden yaklaşık iki hafta önce ortaya çıkan ve genelde aniden gelen bu ağrıya aşağıdaki belirtiler eşlik edebilir:

 • Hafif vajinal kanama
 • Vajinal akıntı
 • Mide bulantısı

Yumurtlama Ağrısı Ne Zaman Olur?

Yumurtlama ağrısı genelde adet başlamadan 10-16 gün önce görülür. Ağrı birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç saat de sürebilir.

Yumurtlama ağrısı, yumurtlamanın gerçekleştiği zaman görüldüğü için ağrının yumurtlamadan gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için adet döngünüzü takip edebilirsiniz.

Yumurtlama sırasında yumurtalıklardan biri, olgunlaşan yumurtayı serbest bırakır. Serbest bırakıla yumurta fallop tüplerinden aşağı ilerler ve burada 12-24 saat boyunca döllenmek üzere bekler. Sperm, kadın vücuduna girdiği zaman beş güne kadar canlı kalabileceği için yumurtlama sırasında fallop tüplerinde sperm bulunuyorsa hamilelik şansı daha yüksek olur.

28 günlük bir adet döngüsünde yumurtlama genelde bir sonraki adet başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Bununla birlikte her kadının her döngüsünün 28 gün olmadığını bilmek gerekir. Adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü öğrenmek ve yumurtlama zamanınızı tahmin etmek için adetinizin birinci gününden diğer adetinize kadar takvim tutabilir ve bu sayede adet döngülerinizi karşılaştırabilirsiniz.

Yumurtlama Ağrısı Normal mi?

Yumurtlama sırasında pek çok kadında ağrı görülmez. Bazılarında ise her ay adet döngüsünün ortasında ağrı görülür. Bu sayede yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tahmin etmek mümkün olur.

Yumurtlama ağrısı, doğurganlık işareti olarak görülse de ağrının olmaması, doğurgan olmadığınız anlamına gelmez. Yumurtlama ağrısı yaşayan kadınlar bu belirtiyi hamile kalmak ya da hamileliği engellemek için kullanabilmektedir. Bununla birlikte yalnızca ağrının olduğu gün ilişkiden kaçınarak hamileliğin engelleneceği düşünülmemelidir. Bunun yerine kondom, spiral ve doğum kontrol hapı gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Yumurtlama ağrısı adet döngüsünün normal bir parçası olmakla birlikte aşağıdaki belirtileri yaşamanız halinde doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekecektir:

 • Normalden daha şiddetli ağrı
 • Normalden uzun süren ağrı
 • Ağrıyla birlikte vajinal kanama
 • Ateş, kilo kaybı ve kötü kokulu akıntı gibi belirtiler

Yumurtlama Ağrısı Adet Ağrısına Benzer mi?

Yumurtlama ağrısı ve adet ağrısı birbirine benzemekle birlikte iki ağrı arasında bazı farklar bulunmaktadır.

İlk olarak yumurtlama ağrısı karnın tek bir tarafında görülürken adet ağrısı ise genelde tüm alt karında ve bel bölgesinde görülür.

İkinci olarak ise yumurtlama ağrısı adet döngüsünün ortasında görülürken adet ağrısı, adet kanamasından önce ya da kanama sırasında görülür.

Adet döngünüzde yumurtlama dönemi dışındaki ağrıların yumurtlama ağrısı olmadığını unutmayın. Bu ağrılar, normal adet sancıları olabileceği gibi altta yatan başka sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle şiddetli karın ağrılarınız oluyorsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Yumurtlama Ağrısı Nasıl Geçer?

Yumurtlama ağrısı genelde bir gün içinde kendi kendine geçtiği için tedavi gerektirmez. Ancak ağrı çok rahatsız ediyorsa nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanabilirsiniz. Isı bandı ya da sıcak duş almak da ağrıyı rahatlatmada yardımcı olabilir.

Ağrılarınız çok şiddetliyse doktorunuzla doğum kontrol hapı kullanımıyla ilgili konuşabilirsiniz. Hormonlu doğum kontrol yöntemleri yumurtlamayı engellediği için ağrılarınız ortadan kalkacaktır.

Bununla birlikte doğum kontrol hapı kullandığınızda hamile kalamayacağınız için hamile kalma isteğiniz varsa bu konuyu doktorunuzla konuşmalı ve diğer tedavi yöntemlerini öğrenmelisiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Yumurtlama ağrısı başlı başına bir sorun olmasa da altta yatan başka sorunlar şiddetli ağrıya neden oluyorsa doktora gitmek gerekir. Şiddetli ağrı, aşağıdaki sağlık sorunlarından birinin belirtisi olarak ortaya çıkıyor olabilir:

 • Yumurtalıkları ve fallop tüplerini etkileyen bir sorun olan çikolata kisti
 • Sezaryen doğum nedeniyle oluşmuş skar doku ya da karın içi yapışıklıklar nedeniyle olunan diğer ameliyatlar
 • Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yumurtalıkların içinde gelişen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri
 • Hamileliğin rahim dışında başlamasıyla meydana gelen dış gebelik
 • Apandisit
 • Bağırsaklarla ilgili sorunlar

Sonuç Olarak

Mittelschmerz olarak da bilinen yumurtlama ağrısı, yumurtlama sırasında gerçekleşen sancı ve kramp şeklindeki ağrıdır. Yumurtlama ağrısı zararsızdır ve genelde reçetesiz ağrı kesiciler ve ısı bantları ile hafifletilebilir. Bununla birlikte ağrılarınız şiddetliyse doktorunuzla konuşmanız ve size uygun tedavi yöntemlerini öğrenmeniz gerekir.

 

Leave A Comment