Yumurtalık Yenilenmesi Nedir?

İlerleyen anne yaşı, düşük yumurta rezervleri ve doğal yoldan oluşan veya erken gelen menopoz döneminden dolayı hamile kalmakta sıkıntı yaşayan kadınlar için yumurtalık yenilenmesindeki ilerlemeler umutların tekrar yeşermesine yardımcı oluyorlar.

Yumurtalık Yenilenmesi Nedir?

Üreme sağlığı konusuyla ilgili olan bilimadamları, uzun süredir kadınların yumurtalıklarında belli bir miktarda yumurta ile doğduklarını ve yaşamları boyunca bu yumurtaların adedinde ve kalitelerinde düşüş olduğunu biliyorlar. Ancak Harvard Üniversitesi bilimadamları, yumurtalık kök hücrelerinden yetişkin yumurta hücreleri üretmeyi başaran fareler üzerindeki gözlemleri neticesinde bu konudaki görüşlerini biraz değiştirmiş durumdalar. İzole büyüme faktörü taşıyan trombositlerin doğrudan yumurtalıklara enjekte edilmeleri oosit üretiminin yeniden tetiklenmesini sağlayabiliyor.

Yumurtalık Yenilenmesi Tedavisi Kısırlığa Nasıl Yardımcı Oluyor?

Harvard araştırmacıları farelerde yumurtalık kök hücrelerinin yetişkin oosit hücrelerine dönüşümünü gösterdiler ve bu da insanların yumurtalıklarındaki benzer hücrelerin de sağlıklı yumurtalara dönüşebilecekleri düşüncesini doğurdu. Büyüme faktörleri tarafından aktif hale getirildikleri zaman vücut iç ve dış yaralanmalar konusunda alarma geçiyorlar ve bunun sonucunda insan bedenindeki her hücreye dönüşebilen kök hücreler, dönüşümlerine başlıyorlar. Aslında bu mucizevi bileşenleri daha önce farkına varmadan görmüş de olabilirsiniz.

Yaraların üzerinde biriken kalın sarı maddeyi biliyor musunuz? Bu pıhtılaşmış kan, akyuvarlar, trombositler ve büyüme faktörlerinden oluşan bir karışımdır ve enfeksiyonlarla savaşır, kanamayı durdurur, zamanla yeni deri, kan hücreleri, sinirler ve bağ dokular yaratır. Bu doğal süreç doktorlar tarafından yıllardır spordaki yaralanma vakalarında iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılıyor ve cilde uygulanan graftların da sebebi.

Kimler İçin Uygun?

Yumurtalık yenilenmesi düşük yumurta rezervlerine sahip menopoz veya perimenopoz dönemindeki kadınlar ile Anti-Mullerian hormon düzeylerine sahip olanlar ile erken yumurtalık iflasına sahip olan kadınlar için ideal. Yenilenme prosedürlerinin ardından 1-3 ay boyunca yumurtalık fonksiyonları ile birlikte AMH, FSH, LH ve Estradiol düzeylerinin kontrolü vasıtasıyla sürecin gidişatı kontrol ediliyor AMH düzeyleri yükselip de FSH, LH ve Estradiol düzeyleri düştüğü zaman, bu yumurtalık yenilenmesinin işe yaradığına dair pozitif bir işaret olur. Ancak doku dönüşümlerinin vakit almasından dolayı büyüme faktörlerinin etki göstermesinin 3-6 ay alabileceği unutulmamalı.

Leave A Comment