Yumurtalık Yenilemesinin Faydaları

Mümkün olan en büyük fayda ne? Elbette kendi yumurtalarınızı kullanarak hamile kalma fırsatının doğması. HIV ve hepatit gibi kanda bulunan viral enfeksiyonlara dair risk yok çünkü tedavi sürecinde tamamen kendi kanınızdan elde edilen büyüme faktörleri içeren plazma enjekte ediliyor ve herhangi bir sentetik madde kullanılmıyor.

İlk araştırmalar sırasında uygulanan laparoskopik yöntemlerin aksine kliniklerde tüp bebek tedavisi sırasında yumurtaların toplanmasında kullanılan yöntem kullanılıyor. Böylece daha güvenli, daha az müdahale gerektiren ve iyileşme süreci daha hızlı olan bir tedavi elde ediliyor. İdeal sonuçlara göre hastalık, enfeksiyon veya kimyasal maddeler olmadan kendi yetişkin yumurtalarınızı kullanarak hamilelik elde etme fırsatına sahip oluyorsunuz.

Prosedürler sırasında tüp bebek tedavisi yumurta toplama sürecindeki riskler geçerli. Yani ağrı, ateş veya iç kanama olabilir ve bunlar nadiren de olsa hastaneye yatmanızı gerektirebilirler.

Tedavi Sürecinin Uygulanması

Yumurtalık yenilenmesi için tedavi süreci iki adımdan oluşuyor. İlk adımda damarlarınızdan alınan kan santrifüj makinesinde ayrıştırılıyor ve böylece akyuvar ve trombositler ayrılıyorlar.

Kan alındıktan ve plazma sıvısı elde edildikten sonra trombosit zengini olan ve büyüme faktörleri barındıran bu plazma, hastanın yumurtalıklarına enjekte ediliyor. Bu plazma büyüme faktörlerinin yanında oosit üretim merkezlerine kök hücreleri kendine çeken doğal kimyasalların da aktarılmasını sağlıyor. Adet görmesi sona ermiş kadınlarda herhangi bir zamanda uygulanabiliyor.

Bu aşama bir saatten az sürüyor. Sonraki ve son aşamada, damardan verilen bir anesteziğin etkisi altında 10 dakika harcayacaksınız ve böylece büyüme faktörleri cerrahi olmayan yöntemler ile direkt olarak yumurtalıklara enjekte edilecekler. İşlem sırasında genelde ultrason kullanılarak vajinadan giriş yapılıyor.

Sonrasında eve gönderilmeden önce bir saat kadar uyuyorsunuz.

Kullanılan anestezi maddelerinden dolayı hastaların operasyondan önce en az sekiz saat boyunca bir şey yiyip içmemeleri isteniyor. Tüp bebek tedavisinde de kullanılan bu yaygın ve basit yöntemde doktorun yanında bir anestezi uzmanı da bulunuyor. Yıllardır uygulanan yumurta toplama sürecine benzer bir yöntem olduğu için riskler pek fazla değil ve operasyon konusunda deneyimli uzmanların bulunması da kolay. Bu nedenle operasyondan önce endişelere sahip olmanız yersiz olacaktır.

Leave A Comment