Yumurtalık Yenileme Kimler İçin Uygun?

Uygun biyolojik uyaranlar oldukları zaman kök hücreler yumurtalar da dahil olmak üzere her türlü vücut hücresine dönüşebiliyorlar. Yumurtalıklarda da kök hücreler bulundukları için onların oosit adı verilen yetişkin kök yumurta hücrelerine dönüşmeleri, Harvard araştırmacıları tarafından farelerde gözlendi. Hastanın kendi kanı ve kan hücrelerinden üretilen trombosit zengini plazmada, bol miktarda büyüme faktörü bulunuyor ve bu büyüme faktörleri kök hücrelerin uyarılmaları için kullanılıyorlar.

Yumurtalık Yenileme Kimler İçin Uygun?

Fiziksel sağlığı iyi durumda olan ve aşağıdaki hasta kategorilerinden bir veya bir kaç tanesine uygun olan tüm kadınlar yumurtalık yenileme prosedürlerinden faydalanabiliyorlar:

  • 50 yaşının altındaki menopoz veya perimenopoz durumundaki kadınlar
  • 35 yaşının üzerindeki düşük yumurta rezervine sahip, düşük AMH hormonu düzeyine sahip kısır kadınlar
  • 35 yaşının altındaki düşük yumurta rezervine sahip, düşük AMH hormonu düzeyine sahip kısır kadınlar
  • Erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlar

Yumurtalık Yenileme Neden Gerekli?

Yüzyılımızın en büyük değişimlerinden bir tanesi kadınların gebe kalma yaşlarının eskisine göre daha ileriye çekilmesi oldu. Dolayısıyla pek çok kadın hamile kalmasının mümkün olmadığını daha ileri yaşlarda keşfediyor ve bu keşif zamanı geldiğinde zaman ciddi bir problem haline geliyor. Çünkü kadınların en doğurgan oldukları zaman 20’li yaşlarıdır ve özellikle 35 yaşın ardından doğurganlık oldukça hızlı bir şekilde düşmeye başlar.

Yani doğurganlık problemleri keşfedildiği zaman, hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Tüp bebek tedavisi pek çok hasta için iyi bir ilk seçenektir. Eğer hastanın kendi yumurtalarını kullanmak kolaysa, yumurtalıklar uyarılırlar ve çok sayıda yumurta elde edilir, bu yumurtalar spermler ile döllenirler ve ardından döllenmiş embriyolar rahme aktarılırlar.

Ancak bazı kadınlarda yumurta rezervleri yeterli değildir veya varolan yumurtalar ile ilgili problemler olabilirler. Bu durumda tüp bebek tedavisinin başarı iltimali düşer veya hiç yapılamayabilir.

Dolayısıyla yumurtalık yenileme işlemi ile kadınların yumurtalıklarında yeniden yumurta hücrelerinin üretimi sağlanır ve bunun sonucunda tüp bebek tedavisinde kullanılabilecek yeterli yumurta rezervlerine erişmek mümkün olabilir. Bu tedavi yöntemi henüz pek yaygın olmasa da gelecekte yumurta rezervi sorunları yaşayan kadınlar için tüp bebek tedavisini daha başarılı hale getirme potansiyeline sahip.

Leave A Comment