Yumurta Yenilenmesinde Uygulanan Yöntemler

Yumurtalık yenilenmesinin ortaya çıkması için Foliküler Aktivasyon İçin Yumurtalık Dağılması adı verilen bir yöntem kullanılabiliyor. Bu yöntemde yaşlanma süreci biraz geriye alınıyor ve deaktif hale gelmiş olan foliküllerin yumurta haline gelmeleri sağlanıyor. Bu yöntem şu anda İspanya’daki bir klinikte araştırma aşamasında ve az sayıda vakada yumurta donörlüğüne başvurmadan önce kadınlara bir seçenek daha sunulması için uygulanıyor. Operasyon genelde ağrısız ve hastalar aynı gün eve gidebiliyorlar.

İlk olarak basit bir kan testi ile hastanın operasyona uygun olup olmadığı gözlemleniyor. Bunun sebebi operasyona girecek olan hastanın hamilelik ihtimalinin düşmesine engel olmak. Mayıs 2017 itibariyle yumurtalık yetmezliği olan 4 hastanın hamileliğe eriştiği belirtildi ve bu da işlemin gelişimi ile birlikte umutların da artacağını gösteriyor.

Diğer yöntemde ise kök hücreler yumurtalık damarlarına enjekte ediliyorlar ve böylece yumurtalık yenilenmesi sağlanıyor. Bu yöntem henüz geliştirme aşamasında olduğu için gelecekte uygulanması mümkün olacak. Henüz yaygın bir şekilde kullanımı mevcut değil ve bu nedenle biraz daha beklemek gerekecek.

Gelecek İçin Bir Umut

Yumurtalık yenilenmesi henüz gelişiminin erken aşamalarında olsa da, başarıyla uygulanan vakalar mevcut. Hamileliği mümkün kılmak için varolan ve yeni teknolojilerin kullanımı ile birlikte araştırma ile geliştirme faaliyetleri devam ediyorlar. Kısırlık günümüzde geçmişte hiç olmadığı kadar tedavi edilebilir durumda. Bu sayede kısırlık sebeplerine sahip olan 50 yaşının altındaki bireylerin hepsine sunulacak olan gerekçi tedavi imkanlarının oluşması devam ediyor.

Yumurtalık yenilenmesinin yanında oosit vitrifikasyonu adı verilen ve yumurtaların yaşlanma süreçlerini yavaşlatan yeni çalışmalar da yapılıyor. Yani artık kadınlar daha uzun süre doğurgan olacaklar ve azalan doğurganlık korkusu veya daha düşük kaliteli yumurtalara dair şikayetler azalacak. Bu ayrıca kanser tedavisi görmüş olan kadınlar için de iyi bir seçenek çünkü artık onların da doğurganlıklarını korumalarına imkan olacak.

Kısırlık tedavisine dair ilerleyen bu çalışmalar, tüp bebek tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleri ile birleştirildikleri zaman doğurganlığı elde etme ve hamile kalma konusunda umutlar da artıyorlar. Dolayısıyla tüm tedavi yöntemleri birbirlerini destekleyici bir şekilde hastalara umut oluyorlar.

Leave A Comment