Yerleşme kanaması nedir ve ne zaman olur?

Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması ile gerçekleşir. Gebeliğin ilk zamanlarında görülmesi normal olan bu durumu pek çok kadın fark etmemektedir.

Bazı kadınlar ise yerleşme kanamasını adet kanaması ile karıştırabilmektedir. Ancak yerleşme kanamasında görülen kanama hafif olmaktadır ve genelde tıbbi bir müdahale gerektirmez. Gebeliğin çok erken işaretlerinden biri olan yerleşme kanaması, gebeliğin test yapılmadan önce fark edilmesini sağlayabilmektedir.

6 ila 12 günlük olan döllenmiş yumurta, rahim iç duvarına tutunduğu zaman yerleşme kanaması meydana gelebilir. Yumurtanın bu hareketi hafif kanama ya da lekelenme ile sonuçlanabilir ve bu durum gayet normal olmakla birlikte herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Genel olarak gebe her 3 kadından 1’inde yerleşme kanaması görülmektedir. Zamanlama olarak ise genelde adet zamanına denk gelir.

Yerleşme Kanamasının Belirtileri

Yerleşme kanamasının erken gebelik belirtilerinden biri olduğu düşünülür ve anne adayı tarafından fark edilebilir. Ancak yerleşme kanaması genelde adet zamanı ile çakıştığı için pek çok kadın yerleşme kanamasını adet kanaması ile karıştırabilmektedir. Yerleşme kanamasının diğer belirtileri şunlar olmaktadır:

 • Hafif ya da belirsiz kramplar (Normal adet kramplarından daha azdır)
 • Ruh halinde değişimler
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Bel ağrısı
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Yiyeceklere karşı aşerme ya da tiksinme
 • Artmış vücut sıcaklığı

Yukarıda yer alan belirtiler aynı zamanda PMS ya da yumurtlama belirtileri olabilmektedir. Bu belirtilere pembemsi ya da kahverengimsi bir akıntı eşlik etmiyorsa bu durum gebelik ile ilgili olmayabilir.

Yerleşme kanaması nasıldır?

Yerleşme kanaması, adet kanamasından biraz daha farklıdır. Ancak her kadının adet kanaması birbirinden farklı olmaktadır. Bazı kadınlar adet dönemlerinde ağır kanama yaşarken kimilerinde durum daha farklı olabilmektedir.

Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki önemli farklılıklar şunlar olabilmektedir:

Renk: İster ağır ister hafif adet kanamanız olsun, pek çok kadın adet kanamasının rengini bilir (genelde açıktan koyu kırmızıya çalan bir renktedir). Yerleşme kanaması ise açık pembeden kahverengiye kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Pıhtı: Kimi kadınlar adet kanamalarında pıhtı ile karşılaşırken kimileri ise hiç karşılaşmazlar. Yerleşme kanamasında ise hiç pıhtı görülmez.

Miktar: Pek çok kadın, adet dönemi boyunca pedleri ya da tamponları dolduracak kadar kanama yaşar. Ancak yerleşme kanamasında durum farklı olmaktadır. Her ne kadar buna “kanama” dense de bu kanama genelde lekelenme şeklinde olmaktadır. Yerleşme kanaması, pembe ya da kahverengi bir akıntı şeklinde olup genelde günlük pedler yeterli olabilmektedir.

Yerleşme kanaması ne kadar sürer?

Yerleşme kanaması, birkaç saat ila üç gün arası değişen sürelerde devam edebilmektedir. Kanamanın açık ya da koyu kırmızı renkte olduğunu, üç günden uzun sürdüğünü ve ped ya da tamponları doldurduğunu görüyorsanız yerleşme kanaması yaşamıyor olmanız muhtemeldir.

İlk gebeliğini yaşayacak olan kadınlarda genelde lekelenme ya da kanama biraz daha fazla görülebilmektedir.  Kanamanın normalden kısa (3 günden az) sürdüğünü, ped ya da tamponu doldurmadığını, pembe ya da kahverengi olduğunu görüyorsanız ve normalden daha az sancı yaşıyorsanız bu durum, yerleşme kanaması yaşadığınızı gösteriyor olabilir.

Yerleşme kanaması neden olur?

Gebe kaldıktan 6 ila 12 gün sonra embriyo, rahim duvarına tutunur. Embriyonun bu hareketi ile rahim duvarındaki bazı kan damarları yırtılabilir ve bu da kanamaya neden olabilir.

Adet kanaması genelde yumurtlama olduktan 11-14 gün sonrasında meydana gelir. Bu nedenle adet kanaması ile yerleşme kanaması karıştırılabilmektedir. Bazı kadınlar yerleşme kanamaları yaşamaları durumunda bunu, adetlerinin birkaç gün önce gelmesi şeklinde yorumlayabilmektedir. Yerleşme kanaması genelde adetin beklendiği tarihten bir hafta öncesinde gerçekleşir.

Örneğin, cinsel açıdan aktifseniz ve adetinizin 25 Ocak tarihinde gelmesini bekliyorsanız, 18-25 Ocak tarihleri arasında yerleşme kanaması olabilir. Yerleşme kanamasının bu zamandan önce ya da sonra görülmesi pek yaygın bir durum değildir. Ancak yine de bazı durumlarda yerleşme kanaması daha yakın bir tarihte gerçekleşebilmektedir.

Her kadın farklı bir ilaç kullanımı ya da stres seviyesinde değişim gibi faktörler olmadıkça adet kanamasının yoğunluğunu, rengini ve ne kadar süreceğini bilir. Bu nedenle daha açık renkte, pembemsi bir lekelenme olduğunu görüyorsanız bunun yerleşme kanaması olabileceğini düşünmelisiniz.

Yerleşme Kanaması ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerleşme kanaması, endişe verici bir durum değildir ve gelişmekte olan bebek açısından bir tehlike teşkil etmez. Adetiniz geciktikten sonra birkaç günden fazla bir süre geçince kanama ya da lekelenme görüyorsanız bu muhtemelen yerleşme kanaması değildir. Gerçek gebelikte yerleşme kanaması çok nadiren adetin geciktiği tarihten sonra görülür.

Adetin geciktiği tarihten sonra görülen hafif kanama normal olmasa da bu durumun gerçekleşmesine neden olan bazı şeyler bulunmaktadır:

 • Rahim ağzında zedelenme (Özellikle jinekolog muayenesinden sonra)
 • Cinsel ilişki sırasında zedelenme
 • Çok fazla ağırlık kaldırmak ya da spor yapmak
 • Vajinal enfeksiyon

Yerleşme kanamasından farklı bir kanama yaşayan kadınların yüzde 50’sinden fazlası gebeliklerini normal ve sağlıklı bir şekilde geçirmektedir.

Ancak aşırı kanama daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Molar gebelik ya da düşük gibi durumlar ciddiye alınması gerektiği için aşırı kanama yaşamanız halinde doktorunuzu görmeniz gerekir.

Yerleşme kanaması ile ilgili şu konulara dikkat etmeniz gerekir:

 • İlk trimesterde lekelenme görmeniz halinde doktorunuza haber verin.
 • İkinci ya da üçüncü trimesterde lekelenme görürseniz doktorunuza acil olarak ulaşın.

Gebeliğin herhangi bir döneminde ağır kanama yaşarsanız acil olarak doktorunuza ulaşın ya da acil servise gidin. Gebelikte bütün kanamaların anormal olduğu düşünülür. Bu nedenle doktorlar, kadınları herhangi bir kanama yaşamaları durumunda bildirmeleri konusunda teşvik etmektedir. Bütün kanamalar ciddi bir durumu işaret etmese de vajinal ultrason gibi yöntemler ile kanamanın nedeni tespit edilebilir.

Gebelikte mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, karın ağrısı (özellikle tek tarafta) yaşıyorsanız bunlar, dış gebelik belirtisi olabilir. Bu nedenle bir an önce doktorunuza haber vermelisiniz. Gebelikte krampların görülmesi normal olmakla birlikte krampların ağrı seviyesi arttığı takdirde doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Yerleşme kanaması yaşadığınızdan emin değil misiniz?

Kanamanızın ne sebepten kaynaklandığından emin değilseniz gebelik testi yapmadan önce lekelenme ya da gerçekleştikten sonra üç gün beklemeniz faydalı olacaktır.

Adet gecikmeden önceki dönemde ya da yerleşme kanaması sırasında gebelik testi yapmak her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Lekelenme görüldükten ya da adetiniz geciktikten sonra bir hafta bekleyip test yapmanız daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yerleşme kanaması, olası bir gebeliğin işaretidir. Adetiniz gecikene kadar beklediyseniz ve gebelik testi sonucunuz negatif çıktıysa gebe olmama ihtimaliniz yüksektir. Gebe kalmaya çalışırken yerleşme kanamasını beklemek normaldir ancak pek çok kadın yerleşme kanaması olsa da fark etmemekte ya da hiç yaşamamaktadırlar.

Yerleşme kanamasında tedavi olmak gerekir mi?

Yerleşme kanaması gebeliğin normal bir işareti olduğu için genelde tehlikeli değildir. Bu nedenle tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Yerleşme kanamasında görülen kanama genelde bir tedavi gerektirmeden birkaç gün içinde bitmektedir. Ancak yoğun bir kanama görüyorsanız bu, adet kanaması ya da bir gebelik komplikasyonu olabilir. Bu dönemde doktorlar tampon kullanılmamasını önermektedir.

Leave A Comment