Vajinal Fitil Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hastalıkları tedavi etmek için ilaç almanın pek çok yolu bulunmaktadır. İlaçlar ağız yoluyla ve enjeksiyonla alınabileceği gibi fitil şeklinde kullanılarak da alınabilmektedir. Fitiller, yerleştirildikleri yerde eriyerek veya çözünerek ilacın vücuda alınmasını sağlayan küçük ve oval şekilli ilaçlardır.

Vajinal fitil, vajinayla ilgili sorunlar olması durumunda tedavi planına dahil edilebilen ilaçlardan bir tanesidir. Ağız yoluyla alınan ilaçlar yerine vajinal fitillerin tercih edilmesinin nedeni, ilacın fitil şeklinde kullanıldığında vücut tarafından daha iyi emilmesinden kaynaklanmaktadır.

Vajinal fitilin ne amaçla kullanıldığını, nasıl kullanıldığını ve vajinal fitil kullanırken veya sonrasında yaşayabileceğiniz sorunları bu yazıda okuyabilirsiniz.

Vajinal Fitil Çeşitleri

Vajinal fitiller, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Vajinal fitil, vajinaya yerleştirildiğinde doğrudan o bölgeyi tedavi edebildiği gibi kan akışına karışarak vücudun diğer bölgelerine de etki edebilmektedir.

Kullanım amaçlarına göre farklı hastalıkları tedavi edebilen vajinal fitil çeşitleri bulunmaktadır:

Mantar enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonu, Candida albicans adı verilen organizma nedeniyle gerçekleşmektedir. Vajinal mantar, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan fitillerle tedavi edilebilmektedir.

Vajinal fitil ile mantar enfeksiyonu tedavisi genelde 3 ila 7 gün sürmektedir. Krem ya da fitil olarak kullanılabilen mantar ilaçları kullanmaya başlandıktan kısa bir süre sonra belirtilerde rahatlama sağlamaktadır.

Vajinal fitil, mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Ancak tedavinin etkili olması için belirtileriniz geçince ilacı bırakmamanız ve önerilen süre boyunca kullanmanız önemlidir.

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk, her yaştan kadını etkileyebilen bir sorun olmakla birlikte en fazla menopoza geçişte görülmektedir. Bazı fitiller, vajinanın nemli kalmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Vajinal kuruluk için hormon replasman tedavisi mümkün değilse vajinal fitiller işe yarayacaktır. Ancak tedavinin işe yaraması için fitili doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanmanız önemlidir.

Vajinal kuruluk için E vitamini fitili de kullanılabilmektedir. Hormon replasman tedavisi göremeyen kadınlar, vajinal kuruluk için doktorlarına danışarak E vitamini fitiline başvurabilir.

Doğum kontrolü

Doğum kontrolünde kullanılan spermisit içeren vajinal fitiller, spermin rahim ağzına ilerlemesini engellemekte ve spermleri öldürmektedir. Doğum kontrolü için kullanacağınız fitili ilişkiden en az 10 dakika önce vajinaya yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede ilaç eriyecek ve etkinleşecektir.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır?

Vajinal fitilin farklı hastalıkları tedavi etmekte kullanılan çeşitleri olmakla birlikte fitillerin kullanım şekilleri genellikle aynıdır. Vajinal fitili nasıl kullanabileceğinizi ve vajinal fitil kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda okuyabilirsiniz.

Vajinal fitil kullanırken izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Ellerinizi su ve sabunla yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile kurulayın.
 • Fitili paketinden çıkarın.
 • Fitili aplikatörü ile uygulayacaksanız, aplikatörün ucuna yerleştirin ve dar olan ucunun dışarı doğru baktığından emin olun.
 • Sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün ve aplikatörü nazikçe vajinanıza yerleştirin.
 • Aplikatörü fitilin gidebileceği yere kadar ittirin. Aplikatör yerine elinizi kullanıyorsanız, fitilin vajinada en az iki parmak boğumu kadar ilerlediğinden emin olun.
 • Fitili daha rahat ilerletmek için öncesinde su ile hafifçe ıslatabilirsiniz.
 • Fitili yerleştirdikten sonra en az 15 dakika uzanın.
 • Aplikatör tekrar kullanılabiliyorsa aplikatörü suyla ve sabunla yıkadıktan sonra kurulayın.
 • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Vajinal fitil kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir:

 • Fitil kullandığınız süre boyunca cinsel ilişkiden kaçının veya kondom kullanın.
 • Doktorunuz reçete etmediği sürece gebelik sırasında ya da emzirirken fitil kullanmayın.
 • Adet kanamanız sırasında fitil kullanabilirsiniz.
 • Vajinal fitili uykudan önce kullanmanız daha iyi olacaktır. Fitil eriyip akabildiği için gece boyu hijyenik pede veya günlük pede akacağı için fitili geceleri kullanmak daha kolay olacaktır.
 • Fitil kullanırken durumunuz kötüye giderse veya kaşıntı, sıcaklık ve ağrı gibi sorunlar yaşarsanız, bir an önce doktorunuzla iletişime geçin.
 • Vajinal fitili çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.
 • Vajinal fitili kullanmadan önce fitilin yeterince sert olduğundan emin olun. Fitil yeterince sert değilse ambalajı üzerindeyken buzdolabında birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Vajinal Fitil Sonrası Akıntı

Vajinal Mantar Nedir

Vajinal fitil sonrası akıntı yaşamanız normaldir. Vajinal fitil kullandıktan sonra akıntı yaşamak kadınların endişe duymalarına neden olabilmekle birlikte genellikle ortada endişelenecek bir şey yoktur.

Vajinal fitil sonrası akıntının nedeni genellikle fitilin vücut sıcaklığı ile erimesidir. Eriyip sıvı hale gelen fitil vajinadan dışarı akabilmektedir. Fitilin erimesi nedeniyle görülen akıntı genelde beyaz ve krem renklidir ve kokusuzdur.

Vajinal fitil sonrası akıntı genellikle zararsız bir durum olmakla birlikte ateş, karın ağrısı, halsizlik, kanama, ishal ve baş dönmesi gibi belirtileriniz varsa bir en önce doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu belirtiler, ortada bir sorun olduğunu gösteriyor olabileceği için zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

Vajinal Fitil Sonrası Ağrı

Vajinal fitillerin kullanımı kolaydır ve genellikle herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Vajinal fitil kullanırken yaşanan en büyük sorun çoğunlukla ilacın dışarı çıkmasıdır ve bu da günlük ped veya hijyenik ped kullanarak kolayca çözülmektedir.

Bununla birlikte bazı kişilerde fitil kullanılan bölgede tahriş ya da ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler şiddetliyse ve geçmiyorsa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Bazı durumlarda fitil ile vajinal yoldan alınan ilaçlar işe yaramamakta ve belirtilerde iyileşme sağlamamaktadır. Böyle bir durumda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Vajinal fitil işe yaramıyorsa doktorunuz ağız yolu ile kullanılan ilaçlar reçete edebilir.

Vajinal Fitil Tedavisi Bittikten Sonra İlişki

Vajinal fitilin kullanılacağı süre, hastalığa bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte genellikle 7 gündür. Vajinal fitil kullanırken hastalığın belirtileri ortadan kaybolsa dahi tedaviye devam etmek önemlidir.

Vajinal fitil kullanırken cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir. Cinsel ilişki hem tedavinin etkinliğini azaltabilmekte hem de partnerin ilaçtan etkilenmesine neden olabilmektedir. Cinsel ilişki aynı zamanda enfeksiyon nedeniyle ağrılı, acılı ve kaşıntılı hale gelebilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki için tedavinin bitmesini beklemeniz önemlidir.

Vajinal hastalıklar için fitil kullanımı genellikle 7 gün olmakla birlikte daha ciddi ve şiddetli hastalıklarda 10-14 gün tedavi görmek gerekebilmektedir. Tedaviniz bittiyse ve belirtileriniz sona erdiyse cinsel ilişkiye girmenizde sakınca olmayacaktır.

Leave A Comment