Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

Bir süredir doğal yolla çocuk sahibi olmayı deneyip başarılı olamadıysanız ve tüp bebek tedavisi olmaya karar verdiyseniz, muhtemelen bu süreçte doktorunuz, gebelik elde etmenize yardımcı olmak için estrofem verecektir. Estrofem, östrojen hormonu içeren bir ilaçtır. Peki, tüp bebek tedavisinde neden östrojen hormonu takviyesi verilir? Bu ilacı kullanırken ne beklemeli? Yan etkileri var mı? Tüp bebek tedavisinde östrojen seviyeleri neden önemlidir? Tüm bu soruların cevabı için okumaya devam edin!

Doktorlar Neden Estrofem Verir?

Bir tüp bebek tedavisi döngüsü sırasında estrofem kullanımı, doktorlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Östrojen, hamileliğin en önemli hormonlarından biri olarak; rahimdeki endometriyal dokunun korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle doktorlar, endometriyumun büyümesi ve gebeliğe hazırlanmasına yardımcı olmak için östrojen ilaçları vermektedir.

Yumurta rahme yerleştirilmeden önce, rahim duvarı çok ince göründüğü durumlarda, doktorunuz daha fazla östrojen reçete edebilir. Dozun artması, rahmi hamileliğe hazırlayarak duvarın kalınlaşmasını sağlayabilir.

Yapılan araştırmalarda, yumurta toplanmasından sonra, tüp bebek tedavisi sırasında hem östrojen hem de progesteron ilaçları kullanmanın, tek başına progesteron ilaçları kullanmaktan daha yüksek bir gebelik oranına sahip olduğu bulunmuştur.

Estrofem Kullanırken Ne Beklemeli?

Estrofem, tüp bebek tedavisi sırasında kadınlara en sık reçete edilen östrojen ilacıdır. Doktorlar, günde 2-3 kez 2 mg kullanılmasını önermektedir.

Östrojen kullanımı sırasında, doktorunuz muhtemelen kan testleri ve ultrason ile muayene edecektir. Ayrıca, hormon seviyeleri ve endometriyal dokuyu takip etmek için periyodik muayeneler de gerekebilir. Estrofem ve diğer östrojen takviyelerinin kullanımı sırasında, doktorunuzun önerdiği dozlara uyduğunuzdan emin olun.

Yan Etkileri Var Mı?

Estrofem kullanırken aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Hafif vajinal kanama ya da lekelenme
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Vajinal akıntı ya da kaşıntı
 • Kilo alımı
 • Ödem veya şişkinlik
 • Baş ağrısı
 • Memede hassasiyet ya da ağrı

Diğer reçeteli ilaçlarda olduğu gibi, Estrofem kullanırken de ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Sizi endişelendiren belirtiler fark ederseniz, mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayı bırakırsanız, bu tüp bebek tedavinizi olumsuz etkileyebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Östrojen Seviyeleri Neden Önemlidir?

Östrojen, yumurtalıklar tarafından ve gebe kalındıktan sonra plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormon, gebelik için gereklidir ve östrojen olmadan, gebeliğin ilerlemesi mümkün değildir.

Östrojen hormonu, tüp bebek tedavisi sırasında transfer edilen embriyonun bir bebeğe dönüşeceği rahim duvarı kalınlığının artmasına yardımcı olur. Tüp bebek tedavisi sırasında bu hormonun seviyesi, mutlaka uygun bir seviye aralığında olmalıdır. Yeterli olmaması durumunda, fetüsün normal bir şekilde gelişemeyeceğini anlamak çok önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi Gören Kadınların Neden Östrojene İhtiyacı Vardır?

Rahim duvarını korumak ve nihayetinde hamileliği sürdürmek için yeterli östrojen miktarına ihtiyaç vardır. Bir tüp bebek tedavisi döngüsünün bir parçası olarak, çeşitli doğurganlık ilaçları gerekli olsa da, vücudun doğal ritmi de bozulabilir.

Tüp bebek tedavisi sırasında Estrofem kullanımı; vücudun östrojen seviyelerini arttırmaya yardımcı olur, ayrıca anne adayının rahmini de bebeğin rahme tutunmasını hazır hale getirir. Ayrıca, rahme kan akışını hızlandırarak plasentaya da faydalıdır. Ek olarak, doğumdan sonraki süreçte anne adayının vücudunu emzirmeye de hazırlar.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Östrojen Seviyeleri Neden Ölçülür?

Östrojen seviyeleri, AMH ve FSH seviyeleri ve antral folikül sayınızla birlikte, 3.günde temel kan testlerinin bir parçası olarak kontrol edilir. FSH ve AMH seviyelerinde olduğu gibi, östrojen seviyeleri de yumurtalıklarda kaç tane yumurta içeren folikül kaldığını gösterir. Bu da, hamile kalma olasılığınızı ve tüp bebekte başarı şansınızı bilmek için önemlidir.

Bir kadının regl döneminin 3.gününde, foliküllerin östrojen salgılamaya başladığı ölçüde gelişmemiş olması gerekir. Bu nedenle, östrojen seviyeleri düşük olmalıdır. O kadar erken bir dönemde östrojen seviyeleri yüksekse, bu yumurtalıklarda tuhaf bir şeyler olduğunu göstermektedir.

FSH seviyeleri de 3.günde yapılan kan testlerinde düşük olmalıdır. Kan testlerine göre yüksek seviyede FSH’ye sahipseniz, bu, foliküllerin büyümeye başlamasını sağlamak için çok çalıştığınız ve bu da, çok fazla yumurtanız kalmadığı anlamına gelir. Kalan yumurtaların isteklere yanıt vermesi daha zordur. Ancak FSH seviyeleriniz yüksek olsa bile, kan test sonuçlarında yanıltıcı derecede düşük FSH sonuçları alınabilir. Bunun nedeni, yüksek östrojen seviyelerinin yapay olarak FSH seviyelerini baskılamasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Östrojen Seviyeleri Ne Olmalıdır?

Normal ve anormal östrojen seviyeleri için net bir sınır değeri yoktur. Ancak, doktorlar, normalde 92-294 pmol / l arasında herhangi bir değer görmek ister.

Anormal derecede düşük östrojen seviyelerine sahip olmak da mümkündür. Bunlar, genellikle Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda görülür. Ayrıca, yoğun egzersiz yapan ya da yetersiz beslenen kadınlar da düşük östrojen seviyelerine sahip olabilir. Ek olarak, menopozdan sonra da seviyeler düşmekte ve orada kalmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Neden Östrojen Seviyeleri Ölçülür?

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu ile karşı karşıya olmadığınızdan emin olmak içindir. Temel olarak, kullandığınız ilaçlar çok fazla folikül yetiştirmenize neden oluyorsa, OHSS söz konusu olabilir.

Estrofem Nasıl Çalışır?

Estrofem, östrojen içeren bir ilaçtır. Plazma östrojen seviyelerini yükseltir. Bu da, östrojen eksikliğine bağlı semptomları hafifletir ya da azaltır. FSH seviyelerini baskılar ve östrojen eksikliği sendromu üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Her bir Estrofem tablet, doğal insan östrojeni ile aynıdır. Kullanmaya başlamadan önce tıbbi geçmişe bakılmalıdır. Doktorunuz bir iç muayene yapabilir. Estrofem, 65 yaşından büyük kadınlar için uygun olmayabilir. Ek olarak, aşağıdaki durumlarda da mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir:

 • Histerektomi geçirdiyseniz, doktorunuz size başka bir ilaç önerebilir
 • Daha önce menopoz semptomları nedeniyle östrojen kullandıysanız,
 • Ailenizde kan pıhtısı öyküsü varsa
 • Laktoz intoleransınız varsa
 • Rahimde miyomlar varsa
 • Rahmi çevreleyen hücrelerde aşırı büyüme öyküsü
 • Ailede meme kanseri ya da rahim içi dokusu kanseri öyküsü
 • Yüksek tansiyon
 • Pankreas iltihabı
 • Şeker hastalığı
 • Epilepsi
 • Astım
 • Safra taşı

Östrojen Takviyeleri ve Meme Kanser

Yapılan araştırmalarda elde edilen veriler, östrojen ve progesteron hormonlarının kombine kullanımının, meme kanseri riskini arttırabileceğini göstermektedir. Ekstra risk, bu takviyeleri ne kadar süreyle kullandığınıza bağlıdır.

Göğüslerinizi düzenli olarak kontrol edin ve aşağıdakiler gibi herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzu bilgilendirin:

 • Deride çukurlaşma
 • Meme ucunda değişiklikler
 • Görülen ya da hissedilen bir yumru

Leave A Comment