Sperm Mıknatısı

Sperm mıknatısı, uzmanların açıklamalarına göre tüp bebek tedavisi gören çiftlerin tedavisinin başarı ihtimalinin %10’a kadar arttırabiliyor.

Tüp bebek tedavisinden önce uygulanan sperm mıknatısı, manyetizma aktivasyonlu hücre ayrılımı olarak da adlandırılıyor ve yumurta döllenmesi sürecinden sağ çıkamayacak olan eski, deforme olmuş spermlerin ayrılması için kullanılıyor.

Böylelikle kadınların sağlıklı spermler almaları ihtimali artıyor ve bu da gebe kalma ihtimalini yükseltiyor. Son dönemlerde ortaya çıkmış yeni bir teknoloji olmasından dolayı henüz verimlilik üzerindeki etkileri kesin değil ancak pozitif sonuçlar alan vakaların olduğu belirtiliyor. Tüp bebek tedavisinin başarı oranlarındaki en küçük artışların bile ebeveyn adayları için önemli olduğunu dikkate alırsak, geleceği oldukça parlak bir teknoloji olarak görülüyor.

Yapılan geçmiş çalışmalara göre, kısır erkeklerden alınan sperm numunelerinde, spermlerin %20’si kadarının yaşlı veya deforme olmuş oldukları görülüyor. Sperm mıknatısı ise hasarlı DNA’ya sahip olan spermlerin %15-20’sinin elenmesine olanak tanıyor ve böylece genel olarak sağlıklı spermlerin menideki miktarının %10-15 civarında artmasını sağlıyor.

Kısırlık dünya genelinde üreme çağındaki kadınların %11’ini, erkeklerin ise %9’unu etkiliyor. Neredeyse her yedi çiftten bir tanesi gebe kalma konusunda problemler yaşıyor.

Sperm Mıknatısı Nasıl Çalışır?

Sperm numuneleri manyetik parçacıklar içeren işaretçi bir proteinle karıştırılmadan önce toplanırlar. Bu numuneler 15 dakika kadar oda sıcaklığında bırakılırlar. Annexin V adı verilen işaretçi protein, ölen bir spermin hücrelerinde oluşan dejenerasyon sonucunda ortaya çıkan bir moleküle bağlanır.

Meni numunesi daha sonra manyetik bir alandan geçirilir ve bu filtre sağlıksız spermleri seçici olarak ayırır. Bu sağlık probleminin sebepleri arasında enfeksiyonlar, sigara veya çevresel kirliliğe maruz kalmak bulunabilir.

Sağlıklı spermler manyetik alandan geçerler ve normal tüp bebek tedavisinde kullanılırlar. Benzer bir yaklaşım kan ve bağışıklık sistemi bozukluklarında hücreleri izole etmek için de geçmişte kullanılmıştı. Böylece hücreler basit ve ucuz bir şekilde ayrılabiliyorlar.

Sonuçlar Cesaret Verici

Sperm mıknatısı henüz çok erken evrelerde olsa da, doğurganlık tedavilerinde kendine sağlam bir yer edineceğine neredeyse kesin bir gözle bakılıyor. Şimdiden bu yöntem kullanılarak gebe kalmış vakalar bulunuyor. Fakat henüz örneklem aralığı çok geniş değil.

Sadece az sayıda klinik bu yöntemden faydalanıyor ve bu nedenle daha fazla veri toplanması için biraz zaman geçmesi, ayrıca yaygınlaşması gerekiyor.

Elbette sonuç toplanan spermlere ve hastanın durumuna da bağlı. Bu nedenle her uygulamada pozitif sonuçlar almak da mümkün olmayacaktır.

Hangi Çiftler Sperm Mıknatısına Uygunlar?

Tedavi özellikle görülür bir sebebi olmaksızın çoklu düşükler yaşamış olanlar, ayrıca DNA’sı ayrılmış veya kırılmış olan spermlere sahip olan erkekler için uygun. Geçmişte tüp bebek tedavisi görmüş olan veya kötü embriyo kalitesine sahip olan kadınlar da tedavi için uygunlar.

Tüp bebek tedavisi odaklı bir yöntem olsa da doğurganlık ihtimalinin arttırılması için uygulanan pek çok tedaviyle birlikte uygulanması da mümkün. PICSI adı verilen bir yöntemde spermlerin yumurtanın yüzeyine yapışma kabiliyetleri test ediliyor ve sperm mıknatısı bu tedavi ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca spermlerin mikroskop altındaki hareketlerinin incelendiği yöntemlerle birlikte de kullanılabilir.

Leave A Comment