Sol Kasık Ağrısının Nedenleri ve Belirtileri

Sol Kasık Ağrısı

Kasık bölgesi, karnın alt bedene ve bacaklara geçiş yaptığı yerdir. Kalçanın yakınında, uylukların üstünde ve midenin altında yer alır. Kasık bölgesinde rahatsızlık ve ağrı yaygın olarak; kasık kası ve bağ gruplarından birinin gerilmesi, çekilmesi ya da yırtılmasının bir sonucudur. Bu, özellikle çok fazla günlük fiziksel aktivite yapanlarda yaygındır. Kasık bölgesinin bir ya da her iki tarafında ağrı hissetmeniz, genellikle bir yaralanmanın sonucudur. En yaygın neden yaralanma ya da iltihaplanma olsa da, başka olası nedenler de söz konusudur. 

Kasık Yaralanması Belirtileri

Kasık bölgesindeki bir gerginlik, yaralanmadan kaynaklanabilir. Kasıkların sol ya da sağ tarafında bir gerginlik meydana gelebilir. Kasık ağrıları; futbol ya da buz hokeyi gibi kaçma ve hızlı yön değişikliği gerektiren sporları yapan kişilerde çok yaygın olarak gözlemlenir. Genel olarak, kasık yaralanmalarının belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Ani, keskin ve bıçak batmış hissi veren ağrı
  • Donuk ağrılar
  • Hassasiyet
  • Morarma
  • Şişlik 
  • Yaralanmadan sonra gecikmiş ağrı 

Bu belirtiler, iç uyluk kasını da etkileyebilir. Yaralanma, karın kaslarına kadar uzanırsa; öksürme ve hapşırma da ağrıyı tetikleyerek kötüleştirebilir. 

Sol Kasık Ağrısının En Yaygın Nedenleri

Sol kasık ağrısının en yaygın nedeni; kasık bölgesindeki kasların aşırı yorulması ya da aşırı kullanılmasına bağlı olarak oluşan yaralanmalardır. Kasık yaralanmaları, hareket ettiğinizde daha fazla ağrıya neden olabilecek iltihaplanmalara da neden olabilir. 

Bu tür yaralanmalar, özellikle aktif olarak spor yapanlarda yaygındır. Bu bölgedeki yaralanmalar, tipik olarak bacağı kasıklara bağlayan gergin ya da yırtılmış bacak dokularıdır. Sol kasık ağrısının nedenleri arasında:

  • Böbrek ve mesanede kalsiyum ve diğer mineraller birikip sertleştiğinde ortaya çıkan böbrek taşları
  • Kasık bölgesinde, özellikle pelvik kemik çevresinde kırık kemikler gösterilmektedir. 

Yumuşak Doku Yaralanmaları 

Bağların, tendonların ya da kasların yaralanması, sol kasın ağrısına neden olabilir. Uzmanlara göre; insanların en çok yaraladığı yerler yumuşak dokular, bağlar, kaslar ve tendonlardır. 

Bir kişi, pelvik bölgeyi oluşturan bağlardan, kaslardan ya da tendonlardan birini burkabilir ya da gerebilir. Ani hareketler, aşırı kullanım ya da aşırı gerilme nedeniyle bir yaralanma meydana gelebilir. 

Tedavi; yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak dinlenme, fizik tedavi, buz, esneme ve iltihaplanma karşıtı ilaçlar ile gerçekleştirilebilir. 

Kemiklerde Kırık

Kasık ya da pelviste başka bir yaygın ağrı nedeni, bir ya da daha fazla kemiğin kırılmasıdır. Kırık bir kemik, kasıklara doğru yayılan ağrılara neden olabilir. Kemik kırığının olası nedenleri arasında; yüksekten düşme ya da trafik kazası gibi yüksek etkili bir kaza geçirme sayılabilir. 

Hafif yaralanmalar için standart tedaviler; yatak istirahati ve ağrı kesici ilaçlar yer alır. Daha ciddi kırıklarda tedavi, genellikle ameliyat gerektirmektedir. 

Böbrek Taşı Düşürmek

Böbrek taşı, bir kişinin sisteminden geçerken kasık ağrılarına neden olabilir. Böbrek taşına bağlı ağrı, kasıkta da ortaya çıkabilir. Böbrek taşı düşüren biri, önce evde tedaviyi deneyebilir. Bu tedavi, bol miktarda sıvı içmeyi ve reçetesiz iltihaplanma karşıtı ilaçlar kullanmayı içerir. Ağrı geçmezse, doktorla iletişime geçilmelidir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bakteriler, mesaneye girdiğinde idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Bir idrar yolu enfeksiyonu; yanma hissine, ağrıya, daha sık idrara çıkmak ihtiyacına ve idrar çıkışının azalmasına neden olabilir. Tedavi, tipik olarak kısa bir süre antibiyotik kullanmayı içerir. Daha şiddetli enfeksiyonlarda, daha uzun süre antibiyotik kullanılması gerekebilir. 

Kasık Fıtığı 

Sol kasık ağrısının nedenlerinden biri de kasık fıtığıdır. Karın içindekiler, karın duvarındaki zayıf bir bölgeden şiştiğinde kasık fıtığı ortaya çıkar. Uzmanlara göre, kasık fıtığı her iki kasıkta da görülebilir. Tedavi için genellikle cerrahi prosedürler uygulanır. Küçük bir kesi uygulanabilir ya da minimal invaziv ameliyatlar yapılabilir. 

Yumurtalık Kisti 

Yumurtalık kisti, yumurtalıklarda büyüyen sıvı dolu keselerdir. Uzmanlara göre, yumurtalık kistleri yaygındır ve genellikle yumurtlama sırasında oluşur. Cinsel ilişki sırasında ağrı gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Daha küçük kistlerde tedavi, ağrı kesici ilaçlar ve doğum kontrol hapları ile yapılabilir. Bazı durumlarda, kistin çıkarılması için cerrahi gerekebilir. Kistlerin yalnızca %5-10’u ameliyat gerektirir. Bu kistlerin ise, %13-21’i kanserlidir. 

Lenf Düğümlerinde Büyüme

Lenf düğümleri, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Vücuttaki çeşitli dokulardan virüs ve bakteri toplamaya yardımcı olurlar. Sonuç olarak, vücuttaki atık maddelerin yanı sıra sıvı da içerirler. Lenf düğümleri, kanser nedeniyle şişebilse de, çoğu durumda şişme; yaralanma, enfeksiyon veya hastalığın bir sonucudur.

Lenf düğümlerinde büyüme olması durumunda; boyunda, kasıklarda ve koltuk altlarında baskı ve ağrı hissedilebilir. Şişliğin altında yatan neden tedaviyi belirleyecektir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı 

Sol kasık ağrısı, hamileliğin semptomlarından biridir. Çoğu durumda, yuvarlak bağ ağrısı nedenidir. Yuvarlak bağ ağrısı, rahmi çevreleyen bağlar gerildiğinde veya zayıfladığında ortaya çıkar. Bu genellikle gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde, rahim büyüdükçe olur.

Bu bağların gerilmesi ve kasılması, krampların yanı sıra keskin olabilen ve çekme hissine neden olabilecek ağrılara neden olabilir. Ilık bir banyo yaparak ya da destek için bacaklarının arasına bir yastık koyarak yan yatarak ağrıdan kurtulabilir. Doktor kontrolünde ağrı kesici kullanmak da faydalı olabilir. Sol kasık ağrısı dışında bel ağrısı, ateş, titreme ya da başka belirtiler de görülürse bir doktorla konuşulmalıdır. 

Sol Kasık Ağrısı ve Evde Tedavi 

Evde yapılan tedaviler, ağrıya neyin neden olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, dinlenmek yardımcı olabilir. Ağrılar, genellikle ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Dinlenme ve kompres de yardımcı olabilir. Kasık bölgesinde açıklamayacağınız bir ağrı hissederseniz, doktorunuzla konuşmalısınız. 

Özetle…

Sol kasık ağrısı, genellikle endişe kaynağı değildir. Yaygın nedenler arasında; gergin bir kas, kırık pelvik kemik ve böbrek taşı yer alır. İdrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık kistleri, genişlemiş lenf düğümleri ve hamilelik de sol kasıkta ağrı meydana getirebilir. Ağrının nedeni, tedavi seçeneğini belirleyecektir. 

Leave A Comment