Hamilelikte Suyun Azalması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Hamilelik boyunca düşünecek çok şey varmış gibi hissedebilirsiniz. Dengeli beslenmeniz, hamilelik boyunca çeşitli vitaminler almanız, bol su içmeniz, düzenli olarak egzersiz yapmanız, kaygı ve stresi kontrol altında tutmanız, sol tarafa doğru yatmanız gerekir.

Amniyotik sıvınız, bu süreçte radarınızda olması gereken başka bir şeydir. Amniyotik sıvı seviyeleriniz sizi ve bebeğinizi riske atıyorsa, doktorunuz size bunu söyleyecek ve bundan sonra neler yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Ve, doktorunuzun dediklerini yapmanız önemlidir. Hamilelik sıvısı, bebek gelişiminin de önemli bir parçasıdır. Bu, rahminizin içinde büyüyen bebeğinizi çevreleyen sıvıdır ve şu özelliklere sahiptir:

 • Bebeğinizi sarar
 • Hareket etmesine izin verir
 • Vücut bölümlerinin normal bir şekilde gelişmesine yardımcı olur
 • Bebeğin ısısını düzenli tutar
 • Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur

Aynı zamanda, göbek kordonunun serbestçe hareket etmesine yardımcı olur. Böylece, bebeğiniz rahminizde sıkışmaz. Öncelikle, amniyotik sıvının ne olduğuna, ne işe yaradığına ve neden düşük olabileceğine bir göz atalım. Daha sonra, kendi başınıza ve doktorunuzun neler yapabileceğini ele alacağız.

Amniyotik Sıvı Neden Oluşur? Ne İşe Yarar?

Vücudunuz, hamile kaldıktan yaklaşık 12 gün sonra amniyotik sıvı üretmeye başlar. Hamileliğin ilk yarısında, bu sıvı vücuttaki sudan oluşur. İkinci yarısında, bebeğinizin idrarından yapılır. Bu, kulağa ilginç gelse de; bebeğinizin nefes almayı, yutmayı, böbreklerinden sıvıları filtrelemeyi ve işemeyi öğrendiğinin bir göstergesidir. Bu sıvı, gelişen bebeğiniz için çok önemli olduğundan, düşük bir seviyelerde olması çok endişe verici olabilir.

Düşük Amniyotik Sıvı Nedenleri

Düşük amniyotik sıvı seviyeleri aşağıdakilere bağlı olabilir:

 • Amniyotik kese, doğum fiilen başlamadan önce kırılabilir ve sızmaya başlar. Hemen doktorunuzu aramanız gerekir.
 • Plasenta, bebeğinize besin ve oksijen getirmede çok önemli bir rol oynar. Plasenta rahim duvarından ayrılmaya başladıysa, bebeğiniz yeterli besin almıyor olabilir.
 • Bir bebeğin, özellikle böbreklerle ilgili fiziksel sorunları varsa, yeterince idrar yapamayabilir ve bu da düşük amniyotik sıvısına neden olur.
 • Annede preeklampsi, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, susuzluk olması durumunda meydana gelebilir.

Amniyotik Sıvı Seviyeleri

Düşük bir amniyotik sıvı seviyesine sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için, sizin de tahmin edeceğiniz üzere doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Doktorunuz, yeterli amniyotik sıvı olup olmadığını ölçmek için ultrason muayenesi yapabilir.

Gebeliğin 24.haftasından önce ya da çoğul gebeliklerde ultrason aracılığıyla ölçülmektedir. Normal bir ölçüm, 2-8 cm arasındadır. 2 cm’in altında bir bulgu, bu aşamada amniyotik sıvıların düşüklüğüne işaret etmektedir. Gebeliğin 24.haftasından sonra, amniyotik sıvı ölümü AFI veya amniyotik sıvı indeksi olarak adlandırılmaktadır. Normal bir AFI, 5-25 cm arasındadır. 5 cm’in altındaki AFI, düşük amniyotik sıvı anlamına gelir.

Amniyotik Sıvı Nasıl Arttırılır?

Amniyotik sıvı seviyeleri, hamileliğin farklı aşamaları boyunca değişir. 32 ve 34.haftalarda amniyotik sıvının hacmi 800 ml’nin üzerinde çıkabilir. Gebeliğin 34.haftasından sonra doğuma kadar yaklaşık 400 ml’ye kadar düşmektedir.

Hamilelikte, bir kadın düşük amniyotik sıvı seviyelerine sahipse, durumun düzeltilmesi için doktoru ile birlikte çalışacaktır. Bazı durumlarda, daha fazla su içmek seviyelerin yükselmesine yardımcı olabilir. Diğer durumlarda, doktorunuz tıbbi bir tedavi önerebilir. Bir doktor ayrıca amniyotik sıvı seviyelerini dikkatlice izlemek ve tedavinin etkili olmasını sağlamak için daha sık kontroller önerecektir.

 • Daha fazla su için

Bir kadın, normal seviyelerin altında bir amniyotik sıvı seviyesine sahipse, daha fazla su içerek seviyeleri arttırabilir. 2002 yılında 122 hamile kadın üzerinde yapılan bir incelemede; 2 saatte su tüketimini 2 litre arttıran kadınların, amniyotik sıvı seviyelerinin de arttığı bulunmuştur. Ancak, amniyotik sıvının bu şekilde artmasının bebek sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini bilmek için daha fazla kanıta ihtiyacı vardır.

 • Takviye kullanımı

2016 yılında yapılan bir çalışmada, amniyotik sıvı seviyeleri çok düşük olduğunda, tedavi için L-arginin takviyesi kullanımı incelendi. Çalışmada, düşük amniyotik sıvı seviyesi tanısı koyulan 100 hamile kadın; amniyotik sıvı seviyelerinde bir artış meydana gelene kadar günde üç kez 3 gramlık L-arginin takviyesi kullandı. Çalışmanın sonunda, L- arginin takviyesi kullanımının amniyotik sıvı seviyelerini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Bu takviyenin faydaları arasında, hamilelik uzatılması ve komplikasyon riskinin azaltılması da yer almaktadır.

 • Dinlenin

Amniyotik sıvı seviyeleri düşük olan kadınlar için, doktorlar, daha fazla yatak istirahati ve fiziksel aktivitenin azaltılması önerebilir.

 • Amniyofüzyon

Doktorunuz, düşük seviyelerde amniyotik sıvı için amniyofüzyon adı verilen bir tedavi işlemi gerçekleştirebilir.

 • Erken Doğum

Hamileliğin son aşamalarında amniyotik sıvı çok düşerse, doktorlar erken doğum önerebilir. Doğum tarihini öne çekmek, doğum sırasında herhangi bir olası komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir. Kapsamlı bir doğum öncesi bakım, erken doğan bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Yüksek ya da düşük amniyotik sıvı seviyelerinin herhangi bir belirtisini fark ederseniz, doktorunuza görünmelisiniz.

Doktorunuz, önceden var olan herhangi bir durumu kontrol etmek ve fiziksel bir muayene yapmak için tıbbi muayene yapacaktır. Seviyelerin kontrol edilmesi için, ultrason muayenesi yapılarak amniyotik sıvı miktarı ölçülür. Seviyeler kontrol edildikten ve olası nedenleri bulduktan sonra, en iyi tedavi seçeneklerine karar verebilir.

Sağlıklı bir hamileliğin sonuna doğru düşük amniyotik sıvı seviyelerine sahip olursanız, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Doktorunuz, daha sık ultrasonlar da dahil olmak üzere seviyeleri daha yakından takip etmek için ek muayeneler talep edebilir.

Sonuç olarak…

Gelişmekte olan bir fetüsü güvenli ve sağlıklı tutmak için doğru amniyotik sıvı seviyeleri gereklidir. Hamile bir kadın normalden daha düşük seviyelere sahipse, doktoru ile birlikte bunu düzeltebilir. Daha fazla su içmek, dinlenmek, fiziksel egzersizi azaltmak da işe yarayabilir.

Diğer durumlarda, tıbbi bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Ek müdahaleler, su tüketimini arttırmak ve amniyotik keseye doğrudan bir salin solüsyonu yerleştirmek gerekebilir.  Düşük ya da yüksek amniyotik sıvı seviyelerine ilişkin herhangi bir semptomu varsa, doktorunuza görünmeniz gerekir. Ultrason muayenesi, amniyotik sıvı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yakın takip ve tedavi, hem anne adayının hem de bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Leave A Comment