Doğum Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bebek dünyaya getirme düşüncesi, özellikle ilk kez anne olmaya hazırlanan bir kadın için stresli bir durum olabilir. Neredeyse tüm kadınlar, doğum eyleminin kendisi hakkında endişe hissetmektedir. Ancak, kadınların %10’u daha belirgin bir korkuya sahiptir. Korkulu bir anne, doğum eylemini, sakin bir anneye göre daha acı verici bulabilir.

Rahatsızlık ve doğum sancıları, doğum sürecinin bir parçasıdır. Ancak, göz korkutucu olmak zorunda değildir. Doğum sancıları ve doğum sırasındaki acılar hakkında düşünmek size kaygı veriyorsa, bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Tokofobi Nedir?

Doğum kaygısı, bazen daha ileri boyutlara varabilir ve doğum korkusuna dönüşebilir. Bu doğum korkusu, “tokofobi” olarak bilinmektedir. Tokofobi nadirdir. Ancak, bazı kadınlar doğum yapmaktan o kadar korkarlar ki; gerçekten bebek sahibi olmak isteseler bile, doğum yapmak istemezler. Bu fobi, herhangi bir hamilelikte ortaya çıkabilir. Şiddetli doğum fobisi, bir kadının bebeğini nasıl doğuracağına ilişkin kararlarını da etkileyebilir.

Tokofobi yaşayan kadınlar, sıklıkla anksiyete ve depresyon yaşarlar. Başka kadınların çok doğal gördükleri bir şeyden nasıl bu kadar korktuklarını anlamak zor olabilir. Ancak tokofobi, zihinsel bir sorundur ve buna sahip olan bir kadının tedavi ve desteğe ihtiyacı vardır.

Bazı kadınlar, travmatik bir doğum eylemi yaşadığı için bir sonraki hamilelikte ciddi bir doğum korkusu yaşayabilir. Bu durumda, travma sonrası stres bozukluğu yaşayabilir. Bu, tokofobiden daha farklı bir durumdur ve farklı bir tedavi gerektirir.

Doğum Kaygısı İle Başa Çıkmak İçin 10 İpucu

  • Hazırlıklı Olun

Doğum kaygısı ile baş etmenin en iyi yollarından biri, kendinizi bilgi ile güçlendirmektir. Doğuma normal bir süreç olarak odaklanarak, doğum hakkında olabildiğince çok şey öğrenin. Doğum sırasında işler değişirse ne yapmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olabilir, böylece vermeniz gerekebilecek kararlar hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Doğum kursları, doğumu olumlu bir deneyim haline getirmenin yollarını keşfetmeye başlamak için iyi bir yerdir. Eğitimciler kaliteli bilgi kaynaklarıdır. Ayrıca, doğum sırasında başa çıkmanız için pratik beceriler öğretir ve eşinize de sizi nasıl destekleyeceğini öğretir.

  • Yalnız Olmadığınızı Unutmayın

Dünya genelinde, her gün yaklaşık 350 bin kadın doğum yapmaktadır. Yani, doğum başladığında yalnız olmayacaksınız. Sizinle birlikte, anneliğe giden yolda seyahat eden diğer kadınlarla aynı şeyi paylaşacaksınız. Kadınlar, binlerce yıldır doğum yapmaktadır. Yani, vücudunuz da ne yapılacağına dair içgüdüsel bir bilgiye sahip.

  • Kendinize İyi Bakın

Kendinize iyi bakmak birincil önceliğiniz olmalıdır. Fiziksel egzersizler stresi ve gerginliği azaltabilir. Egzersiz, zihninizi temizleyebilir ve olumlu bir bakış açısı sağlayabilir. Yüzmeye, yürüyüşe, hatta hamilelik yogasına gidiyor olun, her güne bir tür egzersiz dahil etmeye çalışın. Dışarıda yürüyüşe çıkmak, bir miktar D vitamini almanızı sağlar. Bu da, bağışıklık sisteminiz ve ruh haliniz için harikadır.

Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda çikolata yemek cazip gelse de, hamilelikte duygular için yemek her zaman iyi bir fikir değildir. Şeker yüklü yiyecekler, düşük riskli bir doğumu yüksek riskli bir doğuma dönüştürme potansiyeline sahiptir. Beslenme, gebelik diyabetine artışta en büyük faktördür. Tatlı bir şeyler yemek isterseniz; tam yağlı yoğurt ve meyve, fındık ezmesi, kuru meyve, taze meyve ve kuruyemişlere yönelebilirsiniz.

  • Korkularınızla Yüzleşin

Peki, korkularınız tam olarak nedir? Belki de, tekrar tekrar kendi doğum hikayenizi dinleyerek büyüdünüz. Doğumun çok acı verici olduğu düşüncesiyle büyümek, kendi doğumunuzla başa çıkma konusunda endişeli hissetmenize neden olabilir. Belki de sizi, doğumun tehlikeli olduğunu düşünmeye iten bir film izlemiş bile olabilirsiniz.

Endişelendiğiniz şeylerin bir listesini yapmak ve bunları doktorunuzla konuşmak yardımcı olabilir. Gergin hissetmenin normal olduğunu anlarsanız, o zaman doğru yoldasınız demektir. Endişelendiğiniz şeyler için plan yapmaya başlayabilirseniz, kendinizi daha fazla kontrolde hissedeceksiniz.

  • Her Doğum Benzersizdir

Kaç kez doğum yaptığınız önemli değil, her seferinde tamamen yeni bir şey deneyimleyeceksiniz. Kız kardeşiniz ya da en iyi arkadaşınızın doğumu gibi olacağını düşünerek doğuma girmek, onlardan biri olmadığınızı unutmanıza neden olacaktır. Ancak, her doğumda yaşanan deneyimler kendine özgüdür. Doğumunuzun size özgü olacağını anlamak, korkularınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

  • Sonuca Odaklanın

Doğum kaygısı hissediyorsanız, bunun üstesinden neden gelmeniz gerektiğine odaklanın. Evet, doğum zor bir iş olabilir ama sizi aylardır tekmeleyen o küçük insanla sonunda tanışacaksınız!

Çocuk odasında oturmanın, bebeğinizi kucağınıza almanın, bebek kokusunu duymanın ve minik ayak parmaklarına dokunmanın nasıl hissettireceğine odaklanmayı deneyin. Kendinizi bebeğiniz için seçtiğiniz şeylerle çevrelemek, size doğumun gerçekten harika bir ödül olduğunu ve sıkı çalışmanın buna değer olduğunu hatırlatabilir.

  • Ruh Halinizi İyileştirin

Bilinmezlik hakkında endişelenmek, şu anki hayatınızın önüne geçebilir. Kendinizi iyi ve mutlu hissettiren şeyler yapmayı deneyin. Sevdiklerinizle zaman geçirin, bir hobi deneyin. Aromaterapi de ruh halinizi yükseltmek için faydalı olabilir. Olumlu onaylamalar, güne iyi bir zihin çerçevesinde başlamak için uygulayabileceğiniz diğer bir tekniktir.

  • Günlük Tutun

Duygularınızı ve düşüncelerinizi kağıda dökmeniz gerçekten yardımcı olabilir. Bir günlük tutmak, endişelerinizi aşmanın ve onları biraz anlamanıza yardımcı olmanın bir yoludur. Günlük tutmak, size bir bakış açısı da verebilir. Geriye bakarak, hamilelik serüveninizde ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz.

  • Rahatlama Pratikleri Yapın

Rahatlama becerilerini öğrenmek, endişenizi hafifletme konusunda yardımcı olabilir. Zihinsel gerginlik; vücudunuza geçerek boyun, omuz ve çene gibi bölgelerde kas gerginliği yaratabilir. Gergin kaslar ağrı hissini artırabileceğinden, doğum sırasında olabildiğince rahatlamanız önemlidir.

Basit bir rahatlama tekniğini öğrenmek ve onu günlük olarak tekrar etmek; yoga, meditasyon veya masaj kadar kolay olabilir. Ayrıca, farkındalık hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Hangi rahatlama yöntemini seçerseniz seçin, rahat olduğunuzdan ve hayatınıza kolayca dahil edebileceğinizden emin olun.

  • Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin

Doğum eyleminin kendisi ya da yeni doğmuş bir bebeğe bakmakla ilgili kabuslar nedeniyle, uykunuz kesintilere uğrayabilir. Araştırmacılar; uyku eksikliğinin doğum kaygısını daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, gebelikte yeterince uyumak çok önemlidir. Uyumakta zorlanıyorsanız, kas gevşetme egzersizlerini deneyebilirsiniz. Meditasyon ve yoga gibi yöntemler de daha iyi uykuyu teşvik edebilir.

Hemen her kadın için hamilelik, duygusal anlamda bir karışıklık dönemidir. Doğumu yaklaşan bir kadın, doğum eyleminin kendisi ve annelik konusunda biraz endişeli, gergin ve stresli hissedebilir ve bu çok normaldir. Ancak, endişe ve kaygıyla boğulmuş hissediyorsanız, bununla başa çıkmak için bir şeyler yapmanız gerekebilir.

Her şeyden önce, yalnız olmadığınızı hatırlayın. Ayrıca, kadınlar binlerce yıldır doğum yaptığı için vücudunuz da doğum sırasında içgüdüsel olarak ne yapacağını bilecektir. Son olarak çoğu kadın, doğum başladığı andan itibaren, bebeğini karşılamaya fazlasıyla hazır olduğunu fark etmektedir!

Leave A Comment