Büyüme Faktörleri Nelerdir, Nasıl Çalışır?

Yumurtalık yenilenmesi işlemlerinde kullanılan büyüme faktörleri, vücutta yaralanma olduğu zaman bunun vücut dokuları ile doğal yoldan tamiri için bazı kan hücreleri tarafından (trombositler ve akyuvarlar) doğal olarak üretilirler. Çocuklukta dizleriniz yaralandığı zaman yaralanan bölgenin üzerindeki yoğun sarı sıvıyı hatırlıyor musunuz? İşte bu sıvı trombositlerden, akyuvarlardan, pıhtılardan ve büyüme faktörlerinden oluşan bir karışımdır ve kanamayı durdurur, enfeksiyonları önler ve zamanla yeni cildin, kan damarlarının, bağ dokuların ve sinirlerin oluşumuna imkan tanır. Bu sayede yaranın sonucu olarak kaybolmuş olan dokular tekrar oluşmuş olurlar.

 

Trombosit zengini plazma olarak da adlandırılan sıvı, yıllardır doktorlar tarafından yumuşak doku ve bağ doku yaralanmalarının tedavisinde ve ayrıca kemik graftlarında kullanılıyor. Pek çok profesyonel sporcu bu terapi sayesinde daha hızlı bir şekilde sakatlıklarından kurtuluyor. Ayrıca yanık hastalarında cilt graftı olarak da sıklıkla kullanılıyorlar. Fakat beklendiği üzere bu terapinin tıpta çeşitli konularda hem verimli olduğunu hem de verimli olmadığını söyleyen araştırmalar mevcut. Kesin olan şey ise güvenliği konusunda herhangi bir endişenin veya kuşkunun olmaması.

Kişinin kendi kanından yapıldığı için kanda bulunan virüs ve mikropların bulaşma riski yok. Buna ek olarak tedavide sentetik kimyasallar bulunmuyorlar ve kişinin kendi kanından üretildiği için alerji ihtimali de neredeyse yok.

Potansiyel Riskler ve Faydalar Nelerdir?

Bu prosedürün en büyük faydası, kişinin gebeliğe kendi yumurtaları ile ulaşmasını sağlaması ve geçmişte bu imkan mevcut değildi. İnovatif bir tıbbi tedavi olduğu için, hamileliği bu yöntem sonucuna doğal veya yapay yöntemler ile elde etme konusunda garantilerin olmadığı unutulmamalı. İşlemlerin riski minimal ve yumurta toplama süreci ile temelde çok benzer. Yani tüp bebek tedavisindekinden daha fazla risk bulunmuyor.

Operasyondan sonra oluşabilecek yan etkiler arasında bir miktar ağrı, ateş ve iç kanama bulunuyor ancak özellikle ağrılar ağrı kesiciler ile birlikte 1-2 saat içerisinde son buluyorlar.

Komplikasyonlar her ne kadar çok nadir olsalar da ortaya çıkmaları halinde hastaneye yatmak gerekebilir.

Bu nedenle operasyon konusunda deneyimli, eğitimli ve referansları olan bir merkezde yumurtalık yenileme tedavisinin uygulanması gerekli.

Leave A Comment