30. Hafta Gebelik

Gebeliğinizin 30. haftasına geldiğinizde büyüyen karnınız nedeniyle uyumak için rahat bir pozisyon bulmak zor bir hale gelmiş olabilir. Ancak doğuma giderek yaklaştığınız bu haftalar, bebeğinizin gelişimi, büyümesi ve doğum sonrası sağlığı açısından önemlidir ve aldığınız kilolar da uyumanızda zorluk yaratsa da bebeğiniz için gereklidir.

Gebeliğinizin 30. haftasına geldiğinizi kendinizi çok yorgun hissediyor olabilirsiniz. Geceleri rahat bir pozisyon bulamadığınız için uyumak zor olabileceği gibi geceleri tuvalete gitmek de uykunuzu etkileyebilir. Bunun için her zamankinden erken yatmayı deneyebilir ve erken kalksanız bile yapabilirseniz sabahın ilerleyen saatlerinde biraz daha uyumayı deneyebilirsiniz. Ayrıca gün içinde şekerleme yapmanız da iyi gelecektir.

30. Hafta Gebelik Belirtileri

Gebeliğinizin 30. haftasında rüyalarınız gitgide garip bir hal alıyor olabilir. Bunun nedeni hormonlarınız olabileceği gibi duyduğunuz endişe de olabilir. Bu nedenle yapmanız gereken işleri yaparak daha rahat dinlenmenizi sağlayabilirsiniz. Örneğin, hastaneye gidişin ne kadar sürdüğünü görebilmek için önceden bir deneme yapabilirsiniz. Bu sayede hastaneye giderken yolda doğum yaptığınız kabusları görmeniz son bulabilir. Gebeliğin 30. haftasında yaygın olarak görülen diğer belirtiler şunlar olmaktadır:

  • Yorgunluk ya da uyumada zorluk
  • Sırt ağrısı
  • Ayakların numarasında ya da yapısında değişiklik
  • Ruh halinde dalgalanmalar

Sırt ağrısı: Sırt ağrısı, gebelikte yaygın olarak görülmekle birlikte üçüncü trimesterde alınan kilolar nedeniyle kötüleşebilmektedir. Doğuma yaklaşık 10 haftalık bir süre kalmışken sırt ağrınızı rahatlatmak için yapabileceğiniz şeyleri öğrenmek önemlidir.

Öncelikle doktorunuzla aldığınız kiloların normal olup olmadığını konuşmalısınız. Çok fazla kilo almak, gebeliği riskli bir duruma sokabilir ve sırt ağrılarınız artabilir. Ayrıca aşırı kilo almanın yanında çok az kilo almak da sorun olabilmektedir.

Sonrasında duruşunuz ile ilgili dikkatli olmalısınız. Ayakta durmayı ya da dik oturmayı zor buluyorsanız gebelikte kullanılan bel destek bantlarına şans verebilirsiniz. Masa başında çalışıyorsanız da sandalyenizin, klavyenizin ve bilgisayar monitörünüzün ergonomik bir şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız.

Ayaklarınızı yüksekte tutmak da sırt ağrıları üzerinde etkili olabilmektedir. Ayrıca sizi destekleyecek düz ayakkabılar giymeniz de önemlidir. Destek sağlayan ayakkabılar, sırt ağrınızın azalmasında faydalı olabilir.

Ağrılarınız sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza evde yapabileceğiniz şeyleri danışabilirsiniz. Ayrıca eşinizden masaj yapmasını isteyerek sırtınızda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Ayaklarda değişiklik: Hamilelikte bazı kadınların ayaklarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu değişiklikler, ayak ölçülerinde olabildiği gibi ayak yapısında da görülebilmektedir. Gebelikte ödemden dolayı oluşan şişkinlikler doğum ile birlikte geçebileceği gibi ayaklarınızda meydana gelen değişimler doğum sonrası da kalabilir.

Ruh halinde değişiklikler: İkinci trimesterinizde duygusal iniş-çıkışlardan kurtulmuş olabilirsiniz ancak üçüncü trimester ile birlikte yine ruh halinizde değişimler yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde aklınızda çok şey olması, duygusal olarak etkilenmenize yol açabilir.

Gebelikten kaynaklı yaşadığınız endişeler ya da yaklaşan anneliğiniz günlük aktivitelerinize ya da ilişkilerinize zarar veriyorsa doktorunuzla görüşmeniz iyi olacaktır. Gebelikte ya da sonraki süreçte yaşanan depresyon pek çok kadında görülebilmektedir.

30. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

30. hafta annedeki değişimler

Gebeliğinizin 30. haftasında karnınızda Braxton Hicks isimli yalancı doğum kasılmalarını hissediyor olabilirsiniz. Bu kasılmalar, vücudunuzun doğuma hazırlanmasının bir yoludur. Braxton Hicks kasılmaları genelde egzersizden ya da cinsel ilişkiden sonra ya da yorgun veya susuz olduğunuzda meydana gelme eğilimindedir. Bu kasılmaları yaşıyorsanız oturmalı ya da yan yatmalı, gevşemeli ve su içmelisiniz. Kasılmalar durmuyorsa ve bir saatte dört ya da daha fazla kez geliyorsa doktorunuzu aramalısınız. Çünkü böyle bir durumda erken doğum yaşıyor olabilirsiniz.

Gebeliğinizin 30. haftasına gelene kadar aldığınız kilo miktarı 8-11 kilogram arası olmalıdır. Ancak ikiz gebelik yaşıyorsanız 11-18 kilogram artış yaşamanız normaldir. Ayrıca pubik kemikten rahmin tepe noktasına kadar olan fundus uzaklığı bu dönemde 28-32 cm aralığında olmalıdır.

Gebelikte aldığınız kilolardan endişe duyuyorsanız bu kiloların bebeğinizi emzirirken yardımcı olacağını düşünün. Bu nedenle kiloları vermeniz için aceleniz olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Ancak ani ve aşırı bir kilo artışı yaşamanız, preeklampsi isimli ciddi bir gebelik komplikasyonu nedeniyle gerçekleşebileceği için böyle bir durumda doktorunuza haber vermeniz önemlidir.

Gebeliğin 30. haftasında bebeğiniz baş aşağı bir pozisyondadır. 30 haftalık fetüs, amniyotik sıvının içinde rahat bir şekilde durmaktadır. Önümüzdeki haftalarda karnınız, kaburganıza doğru biraz daha büyüyecek ve doğum yaklaştıkça bu durum devam edecektir.

Gebeliğin 30. Haftasında Yapmanız Gerekenler

Gebeliğinizin bitmesine çok az bir zaman kalmışken hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı ve mutlu olması için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır.

  • Gebelik yastığı alın

Uyumakta güçlük çekiyorsanız gebelik yastığı alabilirsiniz. Bu yastıklar daha rahat bir pozisyonda yatmanızda yardımcı olacaktır. Bu sayede uykuya dalmanız ve uykuda kalmanız kolaylaşabilir.

  • Doğum planı yapın

Doğum planı yapmak, doğumda gerçekleşecek olan şeyleri planlamanız açısından önemlidir. Doğum sancıları ile nasıl başa çıkmak istiyorsunuz? Doğum odasında sizinle birlikte kimin olmasını istersiniz? Doğum sonrası bebeğinizin yanınızda kalmasını mı istersiniz? Epidural anestezi düşünüyor musunuz? Bunun gibi konuları eşiniz ve doktorunuzla konuşmak herkesin ortak bir paydada buluşması açısından önemlidir.

Doğum planı yapsanız da planınız ile ilgili esnek olmanız önemlidir. Planınızda meydana gelen aksaklıkları önemsemeden doktorunuza güvenmeniz ve istediklerinizden çok o an neyin gerçekleştiğine odaklanmanız önemlidir.

  • Bebeğinizin odasını ve oto koltuğunu kurun

Doğumdan önce bebeğinizin odasını ya da aynı odada kalacaksınız beşiğini ve oto koltuğunu kurmanız için erken olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bebeğiniz beklediğiniz tarihten önce doğabilir. Sezaryen doğum planladıysanız bile bu tarihten önce doğuma girebilirsiniz. Bu nedenle bebeğiniz için gereken ortamı hazırladığınızdan, bu sayede endişe duyduğunuz konuları aklınızdan çıkardığınızdan emin olun?? Hazırlıksız yakalanacağınıza hazır olarak beklemenin daha iyi olduğunu unutmayın.

30. Hafta Gebelik Ultrasonu

Şimdiye kadar komplikasyon görülmeyen bir gebelik yaşadıysanız 30. haftada ultrason yapılmayabilir. Bebeğinizi göremeseniz de bu dönemde fetüsün cildi daha yumuşak gale gelmekte ve beyin dokuları gelişmektedir.

İkiz gebelik durumunda da ikiz bebeklerinizin gelişimi diğer bebeklerle aynıdır. Ancak 32. haftaya kadar olan bir dönemde büyümeleri biraz yavaşlayabilir.

İkiz gebeliğinizin 30. haftasında olmanız durumunda doktorunuz, bebeklerin biyofizik profillerinin alınmasını isteyebilir. Bunun için ultrason ve Nonstres Test (NST) yapılması gerekir. NST için karnınıza koyulan sensörler kasılmalarınızı ve bebeğinizin kalp atışlarını tespit edecek ve ölçecektir. Bu test, bebeklerin hareket ettiklerinde kalp atış hızlarının nasıl tepki verdiğini görmek için yapılır. Test ve ultrason sonucu her şeyin doğru olduğu görülüyorsa doktorunuz fetal distres ve erken doğumu ihtimal dışı bırakabilir.

30. Hafta Gebelikte Bebek Kaç Aylıktır?

Gebeliğinizin 30. haftasında olmanız 7 aylık hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Doğuma yalnızca 10 haftanız kalmış demektir.

Gebeliğin 30. Haftasında Bebeğin Kilosu

30 haftalık fetüsün ağırlığı yaklaşık olarak 1.3 kilogramdır.

Gebeliğin 30. Haftasında Bebeğin Boyu

Gebeliğinizin 30. haftasında bebeğinizin büyüklüğü bir kabak kadardır. Boyu yaklaşık 40 cm olan bebeğiniz, her hafta yaklaşık 200 gram ağırlaşmaya ve 1.2 cm uzamaya devam edecektir.

Gebeliğin 30. Haftasında Egzersiz

Gebeliğinizin üçüncü trimesterindeyseniz ve sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsanız doktorunuza danışarak egzersiz yapabilirsiniz. Gebelikte daha önce deneyiminiz yoksa yüksek yoğunlukta egzersizler yapmanız önerilmez. Üçüncü trimesterde şu egzersizleri yapmanız uygun olacaktır:

Yürüyüş: Yürüyüş yapmak gebelikte güvenlidir ancak rahat ve destekleyici ayakkabılar giymeniz gerekir.

Yüzme ya da su aerobiği: Yüzmek, ağırlığınızın eklem ve ligamentlerinize yaptığı baskıyı alacağı için idealdir. Ayrıca eğitmen eşliğinde su aerobiği de yapabilirsiniz.

Prenatal yoga ya da pilates: Yoga ve pilates, gebelik boyunca uygundur. Bunları, gebelerle çalışma deneyimi olan biri ile yapmanız önemlidir.

Vücut egzersizi: Kaslarınızı belirginleştirmek ve gücünüzü arttırmak için hafif ağırlıklar ile vücut güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz.

Pelvik taban egzersizleri: Gebelikte pelvik taban egzersizleri de önemlidir. Pelvik tabanı güçlendirmek gebelikte, doğumda ve doğum sonrasında faydalı olacaktır.

Gebeliğin 30. Haftasında Vajinal Akıntı

Üçüncü trimesterde vajinal akıntı ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu akıntı, günlük ped aşan bir şiddette geliyorsa doktorunuzu aramalısınız. Doğum yaklaşırken kalın, temiz ve az miktarda kan bulunduran bir akıntıyla da karşılaşmanız mümkündür. Bu akıntı, vücudunuzun doğuma hazırlandığı anlamına gelmektedir. Ancak ani bir sıvı boşalması görüyorsanız suyunuz gelmiş demektir. Bu durumda acilen hastaneye gitmelisiniz.

Gebeliğin 30. Haftasında Karın Ağrısı

Gebeliğin herhangi bir döneminde kanama görülüyorsa bir an önce doktorunuzu aramalısınız. Ayrıca ağrı çok fazlaysa bu durum plasental abrupsiyon belirtisi olabileceği için doktorunuza danışmanız gerekir.

Üçüncü trimesterde yaşadığınız ağrılar gittikçe daha güçlü bir hale geliyor ve sıklaşıyorsa bu durum erken doğum belirtisi olabilir. 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.

Leave A Comment